Apple, App Store ile 2019 yılında 519 milyar dolar kazandı

Oğuzhan ElmasYazar:

Apple, App Store ekosisteminin yalnızca 2019’da dünya genelinde 519 milyar dolar tutarında faturalama ve satışı desteklediğini duyurdu. Analysis Group bünyesindeki bağımsız ekonomistler tarafından yürütülen bu yeni çalışmada, en yüksek değerli kategorilerin mobil ticaret uygulamaları, dijital mallar ve hizmetler ve uygulama içi reklamlar olduğu belirlendi. Bu çalışmanın sonuçları, 125 ülkede bir inovasyon fırtınasının önünü açan ve dünyanın öğrenme ve bağlanma biçiminde büyük değişiklikler yaratan dinamik, rekabetçi ve büyüyen uygulama ekonomisinin tamamını kapsıyor.

Çalışmada, Apple tarafından geliştiricilere yapılan doğrudan ödemelerin, fiziksel mallar ve hizmetler gibi diğer kaynaklardan elde edilen satış gelirlerinin devasa toplamının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğu ortaya çıkarıldı. Apple dijital mal ve hizmetlerle bağlantılı faturalar üzerinden yalnızca bir komisyon aldığı için, 519 milyar dolar tutarındaki bu toplamın yüzde 85’inden fazlası yalnızca üçüncü taraf geliştiricilere ve her büyüklükteki işletmelere gidiyor.

“App Store yenilik yaratanların ve hayallerinin peşinde koşanların fikirlerini hayata geçirebilecekleri ve kullanıcıların yaşamlarını daha iyi hale getirecek güvenli ve güvenilir araçlar bulabilecekleri bir yerdir,” diyen Apple CEO’su Tim Cook sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlüklerle dolu ve istikrarsız bir zamanda, App Store girişimcilik, sağlık ve zindelik ve iş imkanları yaratma konularında kalıcı fırsatlar yaratarak insanların değişen dünyaya hızlı bir şekilde adapte olmalarına yardımcı oluyor. Neredeyse her ülkede tek geliştiriciden oluşan şirketlerden binlerce işçi istihdam eden işletmelere kadar, inovasyonu destekleyen, yeni iş fırsatları yaratan ve gelecek için ekonomik büyümeye katkıda bulunan küresel App Store topluluğunu daha da fazla desteklemeye ve beslemeye kararlıyız.”

Çalışmada, App Store’un 2019 yılında desteklediği 519 milyar doların 413 milyarının, yani en büyük bölümünün fiziksel mal ve hizmetlerin satışından geldiği belirlendi. Bu kategori içinde, satışların büyük çoğunluğu mobil ticaret aracılığıyla gerçekleşti. Bunun da büyük bölümü, 268 milyar doları perakende satıştan kaynaklandı. Perakende satış uygulamaları, Target ve Best Buy gibi fiziksel mağazaların dijital temsilcilerinin yanı sıra, Etsy gibi, fiziksel ürünler satan sanal satış mağazalarını içermekte ancak ayrı bir kategorisi olan market alışverişi bu kapsamda yer almamaktadır.

Diğer mobil ticaret uygulaması türleri en büyük fiziksel mal ve hizmet satış kaynakları arasındaydı. Expedia ve United gibi seyahat uygulamaları 57 milyar dolar satış geliri elde etti. Uber ve Lyft gibi paylaşımlı yolculuk uygulamaları 40 milyar dolar satış gelirine ulaştı. DoorDash ve Grubhub gibi yemek teslimatı uygulamaları 31 milyar dolar kazandı.

Müzik ve video yayını, fitness, eğitim, e-kitap ve sesli kitap, haber ve dergi ve arkadaş bulma uygulamalarını da içeren dijital mal ve hizmetler kategorisinin fatura ve satışları 61 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2019 yılında en fazla indirilen uygulama türü olan Oyunlar, fatura ve satış tutarı açısından bu kategorinin en büyük bileşenini oluşturdular. 2019 yılının dikkat çekici oyunları arasında, 2019 yılının en çok indirilen oyunu olan “Mario Kart Tour” ve Apple’ın 2019 iPhone Yılın Oyunu ödülünü kazanan ve bağımsız geliştirici thatgamecompany tarafından sunulan “Sky: Children of the Light” oldu.

Uygulama içi reklam satışlarından 45 milyar dolar gelir elde edildi. Bunun yüzde 44’ü oyunlardan elde edildi. Büyük miktarda uygulama içi reklam satışı getiren oyun dışı uygulamalar çoğu zaman Twitter ve Pinterest gibi ücretsiz olarak indirilebilen ve kullanılabilen uygulamalar olmakla birlikte, The New York Times ve MLB.com gibi bazı uygulamalar içeriklere erişmek için uygulama içi satın alım gerektiriyor.

Çalışmada, tüm ticari gelir kaynakları hesaba katılarak tüm App Store ekosisteminin doğru bir resmini yakalamak için 2019 verileri incelendi. COVID-19 ile bağlantılı sosyal mesafe kurallarının bir sonucu olarak, insanlar yaşama biçimlerini değiştirdiler ve mobil aygıtlarında daha fazla zaman geçiriyorlar. Sosyal paylaşım uygulamaları arkadaşların ve aile üyelerinin iletişim halinde kalmalarını sağlarken eğitim ve iş dünyası için iş birliği uygulamaları öğrencilerin ve çalışanların uzaktan çalışma ortamlarına adapte olmalarına yardımcı oluyor. Yemek ve market alışverişi uygulamaları tüketici talebindeki artıştan yararlanırken kısıtlamalarla karşılaşan veya yüz yüze iletişim gerektiren işletmelerde büyük bir düşüş yaşandı. Pek çok fiziksel işletme mobil ticarete döndü. Bunlardan bazıları, bu alternatif dijital platform olmasaydı kapanmak zorunda kalabilirdi.

2008’de kullanıma sunulan, dünyanın en güvenli ve canlı uygulama pazarı App Store, halen yaklaşık 2 milyon uygulamaya ev sahipliği yapıyor ve her hafta 175 ülkeden yarım milyar kişi tarafından ziyaret ediliyor. Her yaştaki yaratıcıların, hayalperestlerin ve öğrencilerin daha parlak bir gelecek ve daha iyi bir dünya inşa etmek için ihtiyaç duydukları araçlara ve bilgilere ulaşmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir