Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı

AvatarYazar:

Apple en gelişmiş iPad Pro modelini duyurdu. Şimdi A12Z Bionic çip ile sunulan iPad Pro, çoğu Windows dizüstü PC’den daha hızlı ve daha güçlü. Ultra Geniş kameraya ve stüdyo kalitesinde mikrofonlara sahip yeni iPad Pro, son teknoloji derinlik algılama özelliği sunan çığır açıcı LiDAR Tarayıcısı ile daha profesyonel iş akışlarına imkan tanıyor ve profesyonel düzeyde fotoğraf ve video uygulamalarını destekliyor. LiDAR Tarayıcısı’nın yanı sıra pro kameralar, hareket sensörleri, pro performans, pro ses sistemi, göz alıcı Liquid Retina ekran ve güçlü uygulamalar, iPad Pro’yu artırılmış gerçeklik (AR) için dünyanın en iyi aygıtı haline getiriyor.

iPadOS 13.4 ile iPad’e trackpad desteği ekleyen Apple, kullanıcılarına iPad’leriyle etkileşim kurmanın yepyeni bir yolunu sunuyor. iPadOS’teki trackpad desteği, macOS’teki trackpad deneyimini kopyalamak yerine, iPad için tamamen baştan tasarlanarak geliştirildi. Kullanıcılar parmaklarını trackpad üzerinde hareket ettirirken, imleç zarif bir biçimde dönüşerek kullanıcı arayüzündeki unsurları vurguluyor. Trackpad’deki Multi-Touch hareketleri, kullanıcıların parmağını hiç kaldırmadan tüm sistemde hızla ve kolayca gezinebilmesini sağlıyor.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (1)

“Yeni iPad Pro, mobil bilgisayar dünyasında daha önce mümkün olmayan gelişmiş teknolojiler sunuyor.” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Schiller sözlerini şöyle sürdürdü: “En gelişmiş mobil ekran; güçlü performans, pro kameralar, pro ses sistemi, çığır açan LiDAR Tarayıcısı ve trackpad özellikli yeni Magic Keyboard ile bir araya geliyor. Bu, iPad için ileriye doğru atılmış yeni ve büyük bir adım. Dünyada yeni iPad Pro gibi başka bir aygıt yok ve müşterilerimizin onu çok seveceğini düşünüyoruz.”

“iPadOS’e trackpad desteği ekleyerek iPad’i daha da becerikli ve çok yönlü hale getiriyoruz.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi şöyle devam etti: “Trackpad kullanımını dokunmatiğin öncelikli olduğu bir ortama, müşterilerimizin iPad’le ilgili bildiği ve sevdiği her şeyi koruyarak entegre etmenin en iyi yolunu bulmak için titizlikle çalıştık. Bugün, iPadOS kullanan milyonlarca kişiye iPad ile etkileşim kurmanın yeni bir yolunu sunmaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

A12Z Bionic çip ile profesyonel düzeyde performans

4K video kurgulama veya 3D model tasarlama gibi en zorlu görevler için tasarlanan iPad Pro, yeni A12Z Bionic çip ile performansını daha da artırıyor. A12Z Bionic çipte yer alan sekiz çekirdekli GPU, gelişmiş termal mimari ve özel ayarlı performans denetleyicileriyle birlikte iPad Pro’ya bugüne kadar bir iPad’in sahip olduğu en yüksek performansı sağlıyor. Sekiz çekirdekli işlemci ve güçlü Neural Engine birlikte çalışarak yeni nesil uygulamaları kullanmayı mümkün kılıyor. iPad Pro’nun ince ve hafif tasarımı içinde yer alan bu olağanüstü performansı sunabilecek başka bir çip yok. 10 saate kadar harika pil ömrü, daha hızlı Wi-Fi bağlantısı ve diğer tüm tabletlerden daha fazla LTE bandını destekleyen, yüzde 60 daha hızlı Gigabit sınıfı LTE sayesinde kullanıcılar üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını gün boyu koruyabilecekler.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (2)

Pro ekran ve pro kameralar

Hem 11 inç hem de 12.9 inç boyutlarında yer alan tüm kenarlara kadar uzanan Liquid Retina ekran, dünyanın en gelişmiş mobil ekranı. P3 geniş renk yelpazesini destekleyen ekran, kullanıcıların fotoğrafları, videoları, uygulamaları ve oyunları canlı ve gerçeğe yakın ayrıntılarla görebilmesini sağlıyor. Ekranın yenileme oranını 120 Hz’e kadar otomatik olarak ayarlayan ProMotion teknolojisi, son derece akıcı bir kaydırma ve hassasiyet sunuyor. Ve kullanıcılar iPad Pro’larını götürdükleri her yerde, onunla nasıl etkileşim kurarsa kursunlar True Tone teknolojisi, yüksek parlaklık ve yansıma önleyici kaplama sayesinde bir mobil aygıtta mümkün olan en iyi izleme deneyimini elde ediyorlar.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (3)

iPad Pro’daki Pro kamera sistemi, büyüleyici fotoğraflar ve 4K videolar çekmek için 12 MP Geniş kameraya ek olarak şimdi çok daha geniş bir görüş alanıyla çekim yapmak için görüntüleri iki kat uzaklaştıran 10 MP Ultra Geniş kamerayı da içeriyor. İkinci kameranın eklenmesi, fotoğraf ve video olasılıklarını iki katına çıkarıp farklı perspektifleri ve çoklu kamera kullanımını mümkün kılarak profesyonel olarak yaratıcı işlerde çalışanlar için oyunun kurallarını değiştiriyor.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (4)

Pro ses sistemi ve stüdyo kalitesinde mikrofonlar

iPad Pro şimdi beş adet stüdyo kalitesinde mikrofon ile sesleri ve en sessiz ayrıntıları bile son derece net bir şekilde yakalıyor ve cihazınızı nasıl tutarsanız tutun, her yöne otomatik olarak adapte olan dört hoparlörlü ses sistemi ile son derece etkileyici bir ses deneyimi sunuyor. Pro kameralar, pro ses sistemi ve büyük ekran bir araya gelerek iPad Pro’yu film yapımcıları, video profesyonelleri, podcaster yayıncıları ve diğer yaratıcı içerik oluşturucuları için çok yönlü bir mobil stüdyo haline getiriyor.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (5)

Çığır açan LiDAR Tarayıcısı

Çığır açan LiDAR Tarayıcısı, hiçbir mobil aygıtta daha önce mümkün olmayan becerileri mümkün kılıyor. Foton düzeyinde ve nano saniye hızında çalışan LiDAR Tarayıcısı, etraftaki nesnelerin mesafesini 5 metreye kadar ölçebiliyor ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabiliyor. iPadOS’teki yeni derinlik yazılım çerçeveleri, LiDAR Tarayıcısı tarafından ölçülen derinlik bilgilerini her iki kamera ve hareket sensörlerinden gelen verilerle bir araya getiriyor ve A12Z Bionic çipteki bilgisayarla görü teknolojileri aracılığıyla geliştirerek manzaranın daha detaylı olarak anlaşılmasını sağlıyor. Tüm bu unsurların birbirleriyle yakından entegrasyonu sayesinde, iPad Pro’da yepyeni ve farklı AR deneyimleri yaşanabiliyor.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (6)

Mevcut tüm ARKit uygulamaları, anında AR yerleşimi, gelişmiş hareket algılama ve insan gizleme özelliğine kavuşuyor. ARKit’te yeni bir Scene Geometry API içeren son güncelleme sayesinde, geliştiriciler yeni LiDAR Tarayıcısı’nın gücünden yararlanarak daha önce mümkün olmayan senaryoları gerçeğe dönüştürebiliyor.

Apple, çığır açan LiDAR Tarayıcısı’na sahip yeni iPad Pro’yu tanıttı (7)

LiDAR Tarayıcısı, Ölçüm uygulamasını da geliştirerek daha hızlı hale getiriyor ve bir kişinin boyunu otomatik olarak hesaplamayı hızlandırıyor. Yararlı düşey ve kenar kılavuzlar otomatik olarak görüntülenerek kullanıcıların nesneleri daha hızlı ve doğru bir biçimde ölçmelerini sağlıyor. Yeni bir Cetvel Görünümü de içeren Ölçüm uygulaması, daha granül ölçümler sunuyor ve kullanıcıların daha sonra kullanmak üzere tüm ölçümlerin listesini ekran görüntüleriyle birlikte kaydedebilmesini sağlıyor.

Yeni iPad Pro`nun Türkiye satış fiyatları

11 inç iPad Pro, Wi-Fi modeli için 6399 TL, Wi-Fi + Cellular modeli için 7599 TL ve 12.9 inç iPad Pro, Wi-Fi modeli için 7999 TL, Wi-Fi + Cellular modeli için 9199 TL başlangıç fiyatıyla apple.com adresinden satın alınabiliyor. Gümüş ve Uzay Grisi renk seçeneklerine sahip yeni iPad Pro, 128 GB başlangıç depolama seçeneğine ek olarak 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolama kapasitelerine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir