Apple, Google, Facebook ve Amazon CEO`ları ifade verdi

Oğuzhan ElmasYazar:

ABD tarafından başlatılan rekabet soruşturması nedeniyle Apple, Google, Facebook ve Amazon CEO`ları Tim Cook, Sundar Pichai, Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos`un Temmuz 2020`de ABD Temsilciler Meclisi`nde ifade vereceğini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermeyi kabul eden ve ABD Temsilciler Meclisi üyelerinin karşısına çıkan CEO`lar, savunmalarını gerçekleştirdi.

Haziran 2020`de şimdiye kadar ki en kapsamlı ve en büyük soruşturmalarından birini başlatan ABD, teknoloji şirketlerinin internet alanındaki rekabetini araştırmak amacıyla Silikon Vadisi devleri Apple, Google, Facebook ve Amazon CEO`ları Tim Cook, Sundar Pichai, Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos`u ifadeye çağırdı. Soruşturma kapsamında ifade vermeyi kabul eden CEO`lar, Temsilciler Meclisi üyelerinin karşısına çıktı ve savunmalarını gerçekleştirdi.

Başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren 4 büyük teknoloji devi Apple, Google, Facebook ve Amazon CEO`ları Tim Cook, Sundar Pichai, Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos`un savunmaları şu şekilde;

TIM COOK

Genel olarak haksız rekabet ve App Store ödemelerinden kestiği yüksek komisyon bedelleri ile ilgili suçlanan Apple ve Tim Cook, suçlamaları kabul etmedi ve aksine App Store açıldığından bu yana komisyon bedelinin aynı olduğunu, bu bedelleri asla yükseltmediklerinin altını çizdi. Apple`ın faaliyet gösterdiği alanlarda baskıcı bir pazar payına sahip olduğu, rakiplerini devre dışı bıraktığı ve tüketicilere yüksek fiyatlar uyguladığı yönünde ki ithamları da reddeden Tim Cook, hiçbir alanda baskıcı bir pazar payına sahip olmadıklarını ve diğer tüm şirketlere kıyasla fiyatlarının makul bir seviyede olduğunu savundu.

SUNDAR PICHIA

Arama motoru ve reklamcılık konusunda tekelleşme, haksız rekabet, rakiplerini devre dışı bırakma ve hırsızlık ile ilgili suçlanan Google ve Sundar Pichia, duruşma sırasında en fazla zorlanan taraf oldu. İlk olarak komitenin “Google neden içerik çalıyor?” sorusuna cevap veren Sundar Pichai, Google`ın kullanıcı kazanmak için içerik çaldığı iddiasına katılmadığını belirtti. Tekelleşme iddialarını da kabul etmeyen Pichai, tüketicilerin bilgi bulmak için başka seçeneklere de sahip olduğunu ve bu alanda haksız rekabetin olmadığını söyledi. Son olarak reklam konusuna gelen Sundar Pichai, internet reklam maliyetlerinin son 10 yılda yüzde 40 seviyesinde dürüşülmesine yardımcı olduklarını ve bu düşüşün tüketicilere daha uygun bir fiyat olarak yansıdığını belirtti.

MARK ZUCKERBERG

Başlatılan soruşturma kapsamında belkide bu tür suçlamalara ve ifade vermeye fazlasıyla alışık olan tek isim Facebook CEO`su Mark Zuckerberg. Kullanıcı verileri, gizlilik ve aşırı artan reklam bedelleri nedeniyle suçlanan Facebook ve Mark Zuckerberg, suçlamaları kabul etmedi. Zuckerberg, “Cambridge Analytica ile bir şey denedin ve sonra yakalandın; özür diledin, son tekrar yaptın. Sence bu doğru mu?” sorusuna katılmadığını belirtti. Son olarak Facebook`un ifade özgürlüğünü savunduğunu söyleyen Zuckerberg, ayrıca reklam bedellerinin kabul edilebilir bir seviyede arttırıldığını belirtti.

JEFF BEZOS

Duruşmada ifade veren ve belkide bu tür suçlamalara pek alışık olmayan tek isim Jeff Bezos. Kendi ürünlerini satarken diğer satıcılara karşı haksız rekabet uyguladığı ve platformunda yer alan satıcıların başka bir internet sitesinde satış yapmaları konusunda zorluk çıkarttığı iddialarıyla suçlanan Amazon ve Jeff Bezos, bu iddialara katılmadığını ve Amazon`da bulunan tüm satıcıların özgür olduğunu belirtti. Ayrıca, duruşma sırasında sorulan “Amazon`un üçüncü taraf satıcı verilerine erişimi var mı?” sorusuna veren cevap Bezos, satıcının verilerini kullanmaya karşı bir politikalarının olduğunu ve bu politikaların zaman zaman ihlal edilmiş olabileceğinin altını çizdi. Son olarak sektöre 1994 yılında internet kitap satmaya başlayarak giriş yaptığını ve babasız bir şekilde büyüdüğünü belirten Bezos, şirketin ABD perakende pazarındaki payının yüzde 4’ten daha az yer bir paya sahip olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir