Dünyanın En Büyük Uçağı İlk Kez Havalandı!

AvatarYazar:

117 metre uzunluğunda kanat genişliğine sahip dünyanın gerçek anlamda en büyük uçağı Stratolaunch, uzun süren test sürecinin ardından nihayet ilk kez kalkışa geçti. Kaliforniya eyaletinin Mojave Çölü’nden havalanan devasa uçak, ilk uçuş testini başarıyla tamamladı.

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Paul Allen tarafından 2011 yılında resmi olarak tanıtılan dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch, 13 Nisan tarihinde ilk kez havalandı. Uzay araştırmalarında kullanılmak amacıyla tasarlanan uçağın ilk uçuş testi başarılıyla tamamlandı ve önemli bir adım geri de bırakıldı.

Stratolaunch Systems tarafından yapılan açıklamalara göre Stratolaunch, test boyunca tam iki buçuk saat havada kaldı. Şirket uçağın maksimum 5180 metre yüksekliğe ve 304 kilometre hıza ulaştığını belirtiyor. İlk kez havalanan Stratolaunch, görevin tamamlanmasının ardından Mojave Çölü’ndeki uzay ve havacılık üssüne geri dönüp başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Yapılan ilk test uçuşunun ardından açıklamalarda bulunan Paul Allen’ın kardeşi Jody Allen,”Paul bugün burada olsaydı uçuşu müthiş bir gururla seyredecekti, bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Uçak her anlamıyla inanılmaz bir mühendislik eseri. Projede emeği geçen herkesi kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Boeing 747 iki katı büyüklüğünde kanat genişliğine sahip Stratolaunch, yaklaşık 300 tonluk taşıma kapasitesi sunuyor. Devasa uçağı Virgin Galactic’in ünlü uzay aracı SpaceShipTwo’yu üretmesiyle de bilinen firma Scaled Composites inşa ediyor. Gücünü tam altı Boeing 747 motorundan alan uçak, uzay araştırmalarında kullanılması amacıyla tasarlandı. Stratolaunch, roketleri yaklaşık 10 kilometre yüksekliğe taşıyıp oradan uzaya fırlatacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir