Facebook’un Giphy satın alımı hakkında soruşturma başlatıldı

Oğuzhan ElmasYazar:

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, sosyal medya devi Facebook`un Giphy satın alımı hakkında soruşturma başlattı. 15 Mayıs 2020`de GIF paylaşım platformu Giphy’yi satın aldığını açıklayan Facebook, soruşturma bitene kadar şirketin sahibi olamayacak.

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan ve günümüzde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birine dönüşen Facebook, bünyesine yeni şirketler katmaya devam ediyor. İlk olarak 2012 yılında 1 milyar dolar karşılında Instagramı`ı, 2014 yılında ise 19 milyar dolar karşılında WhatsApp`ı satın alarak gücüne güç katan Facebook, şimdi de GIF paylaşım platformu Giphy‘yi satın aldı.

15 Mayıs 2020`de GIF paylaşım platformu Giphy’yi 400 milyon dolar karşılında satın alan Facebook hakkında Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında satın alımı detaylı şekilde inceleyecek olan Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, ayrıca soruşturma boyunca şirketlerin birleşmesini de durdurdu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook, soruşturmanın rekabet nedeniyle açıldığını ancak birleşme sonrasında Giphy kullanan diğer şirketlerin platforma erişimini kaybetmeyeceğini belirtti. Dünyanın en büyük GIF platformu olan Giphy, Facebook dışında Snapchat, Twitter ve TikTok platformlarında da aktif olarak kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir