Google, alışveriş reklamlarını Türkiye`deki arama sayfalarından kaldırıyor

Oğuzhan ElmasYazar:

Şubat 2020`de arama sayfalarındaki alışveriş reklamları nedeniyle Türkiye Rekabet Kurumu`na 98 milyon 354 bin TL para cezası ödeyen ABD merkezli teknoloji devi Google, 10 Ağustos 2020 itibariyle Türkiye`deki alışveriş reklamlarını arama sayfalarından geçici olarak kaldıracağını açıkladı.

Türkiye Rekabet Kurumu ile sorunlar yaşamaya devam eden Google, Türkiye`deki alışveriş reklamlarını geçici olarak kaldırıyor. Şubat 2020`de Alışveriş Karşılaştırma Servislerine eşit fırsat sunmadığı gerekçesiyle Türkiye Rekabet Kurumu`na 98 milyon 354 bin TL para cezası ödeyen Google, gerekli düzenlemeleri yapmak ve kurum ile anlaşma sağlamak için Türkiye`deki alışveriş reklamlarını arama sayfalarından geçici olarak kaldıracağını açıkladı. Şirket, bu duruma bir çözüm bulduktan sonra reklam göstermeye devam edecek.

Yaptığı açıklama ile bu durumun müşterilerinin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere müşterileriyle birlikte çalışacağını belirten Google Türkiye ekibi, önümüzdeki aylarda bu sorunun çözüme kavuşturabilmek ve alışveriş reklamlarını yeniden Türkiye`ye getirebilmek için Türkiye Rekabet Kurumu ile çalışmayı sürdüreceğini açıkladı. Google Türkiye tarafından yapılan resmi açıklama şöyle:

“İnternetten bir alışveriş yaptığınızda, aradığınız ürünlere hızlı ve kolay biçimde ulaşmak istersiniz. Reklamverenler de aynı ürünleri tanıtmak ister. İşte bu sebeple Google, kullanıcılarımızı binlerce büyük, küçük satıcı ile her iki taraf için de faydalı biçimlerde buluşturan Alışveriş reklamlarını gösterir. Verilerimiz bu reklamların, reklamverenler için neredeyse yüzde 20 daha etkili olduğunu, maliyetleri düşürdüğünü ve geri dönüşleri artırdığını gösteriyor; Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 82’si, sonuçlar sayfasının Alışveriş Reklam Birimi ile daha faydalı olduğunu düşündüklerini belirtiyor.”

“Bu yılın başlarında Rekabet Kurumu Google’ın Alışveriş Karşılaştırma Servislerine (AKS) eşit davranması yönünde bir karar verdi. Yanıt olarak, Rekabet Kurumu’na (RK), satıcılardan Alışveriş reklamlarının gösterilebilmesi için AKS’lere Google Alışveriş’le aynı fırsatı sağlayacak ve Alışveriş reklamlarının ürün kalitesini hem kullanıcılar hem de satıcılar için sürdürülebilir kılacak bir dizi tedbir sunduk. Sunduğumuz tedbirler Alışveriş reklamları için Avrupa’da 600’den fazla AKS’nin katılımıyla 3 yıldır başarıyla uygulanan tedbirlere çok benzer bir çözüm yolu içeriyor.”

“Ancak, sunduğumuz çözüm önerilerinin Türkiye için kabul edilebilirliği şu aşamada belirsiz. Bu nedenle, faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürebilmek ve müşterilerimize hazırlık yapabilmeleri için yeterli süreyi sağlamak amacıyla, maalesef 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağız. Bu bizim için kolay alınmış bir karar değil; bunun tüketiciler, satıcılar ve AKS’ler için daha az seçeneğe ve daha düşük kalite deneyimine sebep olacağına inanıyoruz. Uygulanabilir bir çözüm bulmak için RK ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz.”

“Yılın en yoğun alışveriş aylarına yaklaşırken, bu durumun müşterilerimizin satışlarına yönelik etkisini en aza indirmek üzere onlarla birlikte çalışacağız. Tüketiciler bilgiye ulaşmak için Google Arama’yı, satıcılar da müşterilerine ulaşmak için diğer reklam formatlarını kullanmaya devam edebilecek. Bu sorunları önümüzdeki aylarda çözüme kavuşturabilmeyi ve RK ile Alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmemizi sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir