Google CEO`su Sundar Pichai’nin maaşı açıklandı

AvatarYazar:

Ekim 2015 itibariyle Google`un CEO`luk görevini üstlenen Hindistan doğumlu yönetici Sundar Pichai’nin maaşı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre Google`daki CEO`luk görevinden yıllık 2 milyon dolar kazandığı belirtilen Pichai, yıl içerisindeki performansına bağlı olarak 90 milyon dolar performans ödülü kazanabiliyor. Sundar Pichai, Aralık 2019 itibariyle Google`un çatı şirketi Alphabet`inde CEO`luk görevine getirildi.

Larry Page ve Sergey Brin, Google ve Alphabet`in kontrolünü Ekim 2015 itibariyle Google`un CEO`luk görevini üstlenen Hindistan doğumlu yönetici Sundar Pichai’ya emanet etti. 2015 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Alphabet, Google ve Google tarafından kurulan tüm şirketleri bir çatı altında toplamak amacıyla hayata geçirilen bir çatı şirkettir.

Google CEO Sundar Pichai (1)

Google`daki CEO`luk görevi nedeniyle yılda 2 milyon dolar kazandığı açıklanan Sundar Pichai, Alphabet`teki CEO`luk görevi içinse 120 milyon dolar değerinde hisse kazandı. Yeni görevi nedeniyle tüm Google projelerine odaklanması beklenen Pichai, ayrıca yıl içerisindeki performans bağlı olarak 90 milyon dolar performans ödülü kazanabiliyor.

Google ile Alphabet şirketlerinin kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Sundar Pichai`in CEO`luk görevinden memnun olabilir ancak şunu belirtmek isteriz ki Google, son bir kaç yıldır büyük cezalar ödüyor ve ülkelerle sorunlar yaşıyor. Sizinde bileceğiniz gibi şirket, en son Türkiye’deki Rekabet Kurulu ile sorun yaşadı. Hatta şirket, Rekabet Kurulu’nun soruşturması için, önümüzdeki günlerde sözlü olarak bir savunma yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir