Netflix, Koronavirüs nedeniyle yayın kalitesini düşürdüğünü duyurdu

AvatarYazar:

Dijital yayın platformu Netflix, tüm dünyayı etkisi altına alan ve henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan Koronavirüs nedeniyle Avrupa genelinde yayın kalitesini düşürdüğünü açıkladı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulanacağı ve 1 ay süreceği açıklanan bu kısıtlama ile Avrupa ağlarındaki trafiğin %25 azalacağı tahmin ediliyor. Netflix tarafından alınan bu kararın ülkemizde uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

Dünyanın en çok ücretli abonesine sahip dijital yayın platformu Netflix, Avrupa genelinde yayın kalitesini düşürdüğünü açıkladı. Şirket, Koronavirüs krizi nedeniyle %50 oranında artan internet trafiğini göz önünde bulundurarak, internet stabilitesini korumak amacıyla 30 gün süreyle yayın kalitesini Standart Çözünürlük formatına düşürdüğünü duyurdu. Netflix tarafından alınan bu karar, ilk olarak Avrupa Birliği İç Pazar ve Hizmetler Temsilcisi Thierry Breton tarafından gündeme getirilmişti.

Netflix, Koronavirüs nedeniyle yayın kalitesini düşürdüğünü duyurdu (1)

Avrupa Birliği İç Pazar ve Hizmetler Temsilcisi Thierry Breton, geçtiğimiz Çarşamba günü Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: “COVID-19’u yenmek için evde kalıyoruz. Evden çalışmamız için internet servislerinin yardımı büyük, ancak altyapı sistemleri zorlanıyor olabilir. Herkesin internet erişimini güvenli hale getirmek için, HD gerekli olmadığında SD’ye geçiş yapalım.”

30 gün süreceği ve yalnızca Avrupa genelinde uygulanacağı belirtilen bu kararın Türkiye`de uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor. Netflix Türkiye tarafından konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir