Qualcomm, 5G destekli Snapdragon 690 işlemcisini tanıttı

Oğuzhan ElmasYazar:

Dünyanın en büyük yonga üreticisi Qualcomm, yepyeni özellikleri ve 5G teknolojisi ile kullanıcıları sevindirecek Snapdragon 690 işlemcisini tanıttı. Orta seviye akıllı telefon modellerine güç vermesi için geliştirilen işlemci, ilk kez 2020 yılının üçüncü çeyreğinde tanıtılacak akıllı telefon modellerinde karşımıza çıkacak.

1985 yılında kurulan ve günümüzde dünyanın en büyük yonga ve telekomünikasyon teknolojileri üreten bir şirket haline gelen Qualcomm, orta seviye akıllı telefon kullanıcılarını sevindirecek Snapdragon 690 işlemcisini tanıttı. 5G destekli olarak karşımıza çıkan Snapdragon 690, Snapdragon 675 işlemcisine kıyasla %20 daha yüksek CPU hızı ve %60 daha yüksek grafik performansı sunuyor.

5G teknolojisi ile güçlendirilen ve ARM tarafından tasarlanan Cortex-A77 çekirdeği ile birlikte geliştirilen Snapdragon 690, fotoğraf ve video tarafında da büyük geliştirmeler içeriyor. 192 MP fotoğraf çekme imkanı sunacağı açıklanan işlemci, video tarafında ise 4K 30 FPS HDR video kaydı yapabilecek.

Full HD ve 120Hz ekran tazeleme hızı gibi özelliklere de ev sahipliği yapan Snapdragon 690, yine Qualcomm tarafından geliştirilen Snapdragon X51 5G ile birlikte adından da anlaşıldığı üzere 5G indirme hızlarını ve Wi-Fi 6 standartlarını da destekliyor.

Yapay zeka teknolojilerini de içerisinde bulunduran Snapdragon 690`ın ilk olarak HMD Global, LG, Motorola, Sharp, TCL ve Wingtech tarafından kullanılacağı açıklandı. Snapdragon 690 işlemcisinden güç alan ilk akıllı telefon modelleri 2020 yılının üçüncü çeyreğinde tanıtılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir