Rekabet Kurumu, Google`a 98 milyon 354 bin TL para cezası kesti

AvatarYazar:

Türkiye Rekabet Kurumu, ABD merkezli teknoloji devi Google şirketine ceza kesmeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi kısa bir süre önce Google şirketine haksız rekabet gerekçesiyle para cezası uygulayan Türkiye Rekabet Kurumu, bu seferde arama sonucu sayfalarında ürünlerin fiyatlarını listelediği için şirkete 98 milyon 354 bin TL para cezası kesti.

Android cihazlarda ön yüklü olarak gelen uygulamalar nedeniyle daha önce Türkiye Rekabet Kurumu tarafından cezalandırılan Google, bir kez daha ceza ödemek zorunda bırakıldı. Şirket bu sefer rama sonucu sayfalarında ürünlerin fiyatlarını listelediği için ceza ödeyecek. İşte konuyla ilgili Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama ve alınan karar şu şekilde:

“Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

13.02.2020 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen ekonomik bütünlüğe idari para cezası verilmesine karar verildi.”

Bu karar sonucunda Google Türkiye`ye 98.354.027,39 TL idari para cezası verilmesine resmi olarak karar veren Türkiye Rekabet Kurumu, Google`un aşağıdaki maddeleri 3 aylık süre içerisinde yerine getirmesi durumunda idari para cezasının kaldırılacağını da belirtti.

  • Genel arama sonuç sayfasında rakip alışveriş karşılaştırma hizmetlerinin kendi ilgili hizmetlerinden daha az avantajlı olmayacakları koşulları sağlaması,
  • Mobil mecraya uyumlu olacak şekilde, diğer mecralarda da Shopping Unit’e ait başlığın tıklanma özelliğini kaldırması,
  • Shopping Unit’in başlığında ve etiketlenmesinde bu alanın reklam olduğuna ilişkin belirsizliği makul şekilde gidermesi,
  • Google’da yapılan aramalarda ürün adı ile birlikte açıkça alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerinin marka veya site adına yer verilmesi durumunda Shopping Unit’in öncelikli olarak konumlandırılmasına son vermesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir