Samsung, Çin`deki akıllı telefon üretimine son verdi

AvatarYazar:

Bu yıl düzenlediği iki farklı etkinlik ile birlikte Galaxy S10 ve Galaxy Note 10 ailelerini tanıtan Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı Çin’deki üretimine son verdi. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapan Samsung, yerel rakipler ile olan rekabetin yoğunlaşması nedeniyle zarar gördüklerini ve bu sebepten ötürü Çin`deki akıllı telefon üretimine son verdiklerini açıkladı.

Bir dönem Çin`in en çok satan akıllı telefon markası konumunda yer alan Samsung, Çin`deki akıllı telefon üretimine son verdi. Yapılan açıklamaya göre, Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus ve Vivo gibi Çin merkezli akıllı telefon üreticilerinin son dönemde elde ettiği başarılar, Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung`un Çin`deki satışlarını çok büyük bir oranda etkiledi.

Samsung, Çin`deki akıllı telefon üretimine son verdi (1)

2013 yılında Çin`deki akıllı telefon pazar payının yüzde 15`ine sahip olan Samsung, 2019 yılına geldiğimiz ise pazar payının yüzde 1`ine sahip. Yaşanan bu düşünün en büyük sebebi ise Huawei ve Xiaomi`nin son iki yıl içerisindeki inanılmaz yükselişi. İlk olarak Çin`de küçülme planları yapan Samsung, artan işçilik maliyetleri ve ticaret savaşları nedeniyle radikal bir karar almak zorunda kaldı.

Çin`deki akıllı telefon üretimine son veren ve yavaş yavaş üretim tesislerini kapatmaya başlayan Samsung, kapattığı tesislerde kullanılan üretim ekipmanlarını ise Hindistan ve Vietnam`da ki üretim tesislerine gönderecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir