Sony, Vision-S`i yollarda test etmeye hazırlanıyor

Oğuzhan ElmasYazar:

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony, Ocak 2020`de düzenlenen CES 2020 etkinliğinde tanıttığı elektrikli otomobili Vision-S’i yollarda test etmeye hazırlanıyor. Vision-S`in algılama ve ses teknolojilerini geliştirmek amacıyla otomobili Tokyo`ya getirdiğini açıklayan şirket, yapılacak geliştirme çalışmalarının ardından yol testlerine başlayacak.

Bugüne kadar oyun, akıllı telefon, kamera ve televizyon sektöründe kendini kanıtlayan teknoloji şirketi Sony, henüz daha yeni ve geliştirme aşamasında diyebileceğimiz elektrikli otomobil sektörüne CES 2020`de resmi olarak tanıttığı Vision-S isimli elektrikli otomobili ile giriş yaptı. Otomobilin geliştirme aşamasına devam eden şirket, Vision-S`in algılama ve ses teknolojilerini geliştirmek için otomobili Tokyo`ya getirdi.

Sony, Vision-S`i yollarda test etmeye hazırlanıyor

CES 2020 etkinliğinde yaptığı açıklama ile Vision-S`in halka açık yollara inmesini istemediğini belirten Sony, yapılan son açıklamaya göre bu kararından vazgeçti. Şirket, Tokyo`da yapılacak geliştirme çalışmalarından sonra otomobili Japonya`da ki halka açık yollara indirecek ve yol testlerine başlayacak. Önümüzdeki bir yıl boyunca halka açık yollarda test edilecek olan Vision-S`in bu süreçte hızla gelişmesi bekleniyor.

Sürüş yetenekleri ve menzili henüz bilinmeyen Vision-S, otonom sürüş teknolojisi kapsamında katı hal LİDAR, ultrasonik ve radar sensörleri, gelişmiş kamera görüntüleme sistemi, hız sabitleme, otomatik şerit değiştirme, otomatik park etme gibi donanım ve özelliklere sahip. Seviye 4 veya üzeri otonom sürüş teknolojisine sahip olacağı açıklanan Vision-S, gücünü ise 200 kW ve 544 beygir güç üreten elektrik motorundan alıyor. Otomobil maksimum 240 km/s hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.8 saniyede tamamlıyor. Tüm bu özelliklerin yapılacak çalışmalarından ardından dahada gelişmesi bekleniyor.

VISION-S, GELİŞTİRME İÇİN TOKYO`DA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir