Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5`i tanıttı

Oğuzhan ElmasYazar:

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony, tüm dünyadaki oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5`i resmi olarak tanıttı. YouTube ve Twitch aracılığıyla gerçekleştirilen canlı yayın ile tanıtılan PlayStation 5, standart ve Digital Edition olmak üzere iki farklı versiyon ile birlikte satışa sunulacak. İşte PlayStation 5 hakkında tüm detaylar.

Sony, YouTube ve Twitch üzerinden canlı olarak gerçekleştirdiği sanal bir tanıtım etkinliği ile yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5`i tanıttı. Standart ve Digital Edition olmak üzere iki farklı versiyon ile karşımıza çıkan PlayStation 5, GTA 5’in genişletilmiş ve geliştirilmiş bir sürümü ile birlikte gelecek. Satış fiyatı ve çıkış tarihi henüz açıklanmayan PlayStation 5`in yıl sonu veya 2021 başında satışa sunulması bekleniyor. Yeni nesil kontrolcüsü DualSense ile bütünleşen yeni nesil tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran oyun konsolunun satış fiyatı ise büyük bir sürpriz.

PlayStation 5`in teknik özellikleri

8K görüntü kalitesi ile oyun deneyiminizi bir üst seviyeye taşımayı hedefleyen PlayStation 5, gücünü AMD tarafından geliştirilen 8 çekirdekli ve 3.5 GHz frekans hızındaki Zen 2 işlemcisinden ve yine AMD tarafından geliştirilen 2,23 GHz frekans hızındaki RDNA 2 grafik biriminden alacak. Yeni nesil oyun konsolunun bellek tarafında ise 16 GB GDDR6 kapasitesine sahip bir RAM seçeneğine sahip olacağını belirtelim.

Diğer tüm PlayStation modellerinden çok daha hızlı olarak karşımıza çıkan PlayStation 5, dahili depolama tarafında 825 GB kapasitesine sahip bir SSD`ye sahip olacak ve bu kapasite NVMe SSD slotu ile isteğe göre artırılabilecek. PlayStation 5, ayrıca USB portu üzerinden harici depolamaya da olanak sağlayacak. Ayrıca PlayStation 5, PlayStation 4 oyunlarını da destekleyecek.

PlayStation 5`in yeni nesil tasarımı

Tasarım konusunda neredeyse tüm oyuncuları ve tasarım alanında uzman kişileri ters köşeye yatıran PlayStation 5, daha önce sızan görsellerden farklı olarak dikey bir tasarım ile karşımıza çıktı. Yeni nesil bir tasarım anlayışına sahip olan oyun konsolu, üzerinde disk sürücüsü bulunan standart model ve tamamen dijital olan bir model ile piyasa sürülecek. PlayStation 5`in tasarımını detaylı bir şekilde incelemek isterseniz, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

PlayStation 5`in satış fiyatı ve çıkış tarihi

YouTube ve Twitch üzerinden canlı olarak gerçekleştirdiği sanal bir tanıtım etkinliği ile yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5`i tanıtan Sony, oyun konsolunun satış fiyatı veya çıkış tarihi ile ilgili bir açıklama yapmadı. Disk sürücülü PlayStation 5 ve disk sürücüsüz PlayStation 5 Digital Edition olmak üzere iki farklı versiyon ile birlikte satışa sunulacak olan oyun konsolunun yıl sonu veya 2021 yılının başında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Canlı olarak gerçekleştirdiği ve YouTube üzerinden 2 milyondan fazla, Twitch üzerinden ise 1 milyondan fazla kişinin takip ettiği etkinlikte satış fiyatı ve çıkış tarihi gibi önemli bilgileri açıklamaması Sony`nin eleştirilere maruz kalmasına neden oldu. PlayStation 5 ile ilgili bu bilgilerin ne zaman açıklanacağı da maalesef henüz bilinmiyor. PlayStation 5`in oldukça pahalı bir fiyat etiketine sahip olması öngörülüyor.

PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition arasındaki fark

Uzun zamandır büyük bir heyecan ve merakla beklenen yeni nesil oyun konsolunu tanıtan Sony, kullanıcılarına seçenek sunmak istediklerini ve bu doğrultuda PlayStation 5 ve PlayStation 5 Digital Edition olmak üzere iki farklı model tanıttıklarını açıkladı. PlayStation 5, bir disk sürücüsüne sahipken, PlayStation 5 Digital Edition ise tamamen dijital oyunları destekleyecek. Yani; bir PlayStation 5 sahibiyseniz, hem disk üzerindeki oyunları hemde PlayStation Store üzerinden satın aldığınız oyunları oynayabilecekken, PlayStation 5 Digital Edition sahibiyseniz yalnızca PlayStation Store üzerinden satın aldığınız oyunları oynayabileceksiniz.

Yeni nesil oyun konsoluna yeni nesil kontrolcü: DualSense

Nisan 2020`de ilk olarak PlayStation 5`in kontrolcüsü DualSense modelini tanıtan Sony, gerçekleştirdiği PlayStation 5 etkinliğinde DualSense ile ilgili bilgilerde verdi. DualSense`in özel olarak geliştirildiğini belirten Sony, kontrolcünün bu geliştirme sırasında farklı el boyutlarına sahip birçok oyuncu tarafından test edildiği ve en iyi ergonomiye bu şekilde ulaşıldığı açıklandı. DualSense`in tasarımını detaylı bir şekilde incelemek isterseniz, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir