Sosyal medya düzenlemesi TBMM`de kabul edildi

Oğuzhan ElmasYazar:

İlk olarak 1 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan sosyal medya açıklaması ile gündeme gelen ve o açıklamanın ardından Türkiye`nin ana gündem maddelerinden olan sosyal medya düzenlemesi TBMM`de kabul edildi. Kabul edilen sosyal medya düzenlemesi, 1 Ekim 2020’den itibaren yürürlüğe girecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya ilişkin yaptığı açıklama ile Türkiye`nin ana gündem maddelerinden birisi olan ve ilk olarak 24 Temmuz 2020`de Adalet Komisyonu`nda kabul edilen sosyal medya düzenlemesi bugün itibariyle TBMM`de kabul edildi. Bugüne kadarki açıklamalar ile sosyal medyayla ilgili yasaklama veya kısıtlamalar içermesi beklenen düzenleme, şimdilik sadece sosyal medya şirketlerine yönelik düzenlemeler içeriyor.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİNİN TÜM MADDELERİ

  • Türkiye Cumhuriyeti`nde hizmet veren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı platformlar “sosyal ağ sağlayıcısı” olarak tanımlanacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcısı olarak tanımlanan platformlar en az 1 kişiyi Türkiye`de temsilci olarak belirleyecek ve bu temsilci Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcısı olarak tanımlanan platformlar Türkiye`de temsilci olarak belirlediği kişinin kimlik ve iletişim bilgilerini BTK`ya bildirecek.
  • Sosyal ağ sağlayıcısı, mahkeme veya kullanıcı tarafından yapılan başvurulara, en geç 48 saat içerisinde cevap vermekle yükümlü olacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcısı, Türkiye`deki kullanıcıların verilerini Türkiye`de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alacak.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİNİN YAPTIRIM MADDELERİ

  • Sosyal ağ sağlayıcısı olarak tanımlanan platformlar en az 1 kişiyi Türkiye`de temsilci olarak belirlemezse, temsilci belirlemedikleri ilk 10 gün içinde 10 veya 30 milyon TL idari para cezası ödeyecek.
  • 10 gün sonunda sosyal ağ sağlayıcı en az 1 kişiyi Türkiye`de temsilci olarak belirlemezse, 3 ay boyunca Türkiye`deki reklamlarını durduracak ve sonraki aşamada ise platformun bant genişliği %50 daralacak.
  • Son aşamada halen en az 1 kişiyi Türkiye`de temsilci olarak belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcısının bant genişliği %90 daralacak.
  • Sosyal ağ sağlayıcısı, mahkeme veya kullanıcı tarafından yapılan başvurulara, en geç 48 saat içerisinde cevap vermezse 5 milyon TL idari para cezası ödeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir