SpaceX, Crew Dragon kapsülünün test uçuşunu erteledi

AvatarYazar:

Uzay ve Mars konusunda heyecan verici çalışmalara imza atan ABD merkezli uzay ve roket şirketi SpaceX, NASA’nın uzaya astronot gönderebilmesi için geliştirdiği Crew Dragon uzay kapsülünün test uçuşunu erteledi. Açıklanmayan bir sorun nedeniyle test uçuşu ertelenen Crew Dragon, 11 Ocak 2020 tarihinden önce test edilemeyecek.

Dünyanın en akıllı, en eğlenceli ve en çılgın CEO`su olarak bilinen Elon Musk tarafından kurulan ve insanlık için heyecan verici çalışmalara imza atan SpaceX, NASA’nın uzaya astronot gönderebilmesi için geliştirdiği Crew Dragon uzay kapsülünün test uçuşunu erteledi. Geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan gaz sıkıntısı nedeniyle patlayan ve daha sonra yeniden test uçuşu için hazırlanan Crew Dragon, bu sefer de henüz açıklanmayan bir sorun nedeniyle test uçuşunu yapamıyor.

Test uçuşunun iptali sonrasında çalışmalarına tüm hızıyla devam eden SpaceX, mümkün olan en kısa zamanda test uçuşunun gerçekleşeceğini ve Crew Dragon kapsülünün uçuş iptal testinin yapılacağını belirtti. Uçuş iptal testi sırasında Crew Dragon kapsülü Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak ve kasıtlı olarak uçuş ortasında uzay aracının uçuş iptal sistemi tetiklenecek. Uçuş iptal sistemi, fırlatma sırasında yaşanabilecek bir tehlike karşısında astronotlar için hayati bir önem taşıyor.

Şimdiye kadar test uçuşu defalarca ertelenen Crew Dragon kapsülünü yeni bir test uçuşunu hazırlamak için elinden geleni yapan SpaceX, test uçuşunu 11 Ocak 2020 tarihinde gerçekleştirmeyi planlıyor. Test uçuşu, test günü veya test sırasında yaşanabilecek en ufak bir sorun Crew Dragon kapsülünün test uçuşunu yeniden engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir