Türkiye Varlık Fonu, Turkcell’in en büyük ortağı oluyor

Oğuzhan ElmasYazar:

26 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti`ne bağlı şirketleri yönetmek amacıyla kurulan Türkiye Varlık Fonu (TVF), Türkiye`nin en değerli 10 markasından biri olan Turkcell`in en büyük ortağı oluyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell`in 26.2 oranında hissedarı olacağını açıkladı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF), teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell`in yüzde 26,2 oranında hissedarı olacağını resmi olarak açıkladı. Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding, Ziraat Bankası ve diğer ilgili taraflar ile imzalanan sözleşmeler sonrasında Türkiye Varlık Fonu (TVF), Turkcell’in en büyük hissedarı konumunda yer alacak.

Satın almanın ardından ardından Turkcell`in yeni ortaklık yapısı şu şekilde olacak;

  • TVF, toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleriyle Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki 9 üyeden 5’ini belirleyebilecek ve şirketin yönetim kontrolüne sahip en büyük hissedarı olacak.
  • Telia, Turkcell’deki yüzde 24,02’lik dolaylı hisselerinin tamamını 530 milyon dolar karşılığında satarak Turkcell’den çıkış yapacak.
  • LetterOne, şirketteki payını toplamda yüzde 24,8’e çıkararak en büyük azınlık hissedar haline gelecek.
  • Turkcell Holding ortak girişimi sona erecek. Çukurova Holding ise dolaylı hisselerini satarak Turkcell’den çıkış yapacak.
  • Yönetim kurulundaki 4 üye TVF imtiyazı olmaksızın seçebilecek ve bu sayede azınlık hissedarlar daha fazla güç kazanacak.
  • Turkcell’in mevcut temettü politikası sürdürülecek.
  • Turkcell, hem Borsa İstanbul hem de New York borsasında işlem gören tek Türk şirketi olmaya devam edecek.

Satın alma ile ilgili açıklama yapan TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez, günümüzde giderek artan bağlanabilirlik ve teknoloji talepleriyle birlikte Turkcell’in pandemi sonrası dönemde daha da büyümesinin beklendiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “TVF olarak birincil görevimiz, Türkiye’nin stratejik şirketlerine yatırım yapmak. Türkiye’nin lider operatörü Turkcell’in bu potansiyelini en etkin şekilde ortaya koyması için bu yatırımı yapıyoruz. Yeni dönemde Turkcell’in performans odaklı yapısının ve kurumsal yönetişiminin daha da güçlü hale gelmesi için TVF olarak tüm desteğimizi sunacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir