Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi İstanbul`da açıldı

Oğuzhan ElmasYazar:

İnternet ve teknoloji kullanımının hızla arttırdığı günümüzde aynı zamanda siber güvenlik tehditleri de ciddi bir artış gösteriyor. Dolasıyla gençlerin günümüzde siber güvenlik alanında eğitim alması çok önemli. Bu konuda önemli bir adım atan ülkemiz, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesini İstanbul`da açtı.

İnternet ve teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu günümüzde, siber güvenlik tehditleri de artmaya devam ediyor. Bu tehditlerden korunmak ve bu dünyada varlığını sürdürmek için güçlü bir savunma sistemi inşa etmek oldukça önemli. Hal böyle olunca siber güvenlik uzmanları yetiştirmek için çok önemli bir adım atan ülkemiz, Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesini açtı.

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi İstanbul`da açıldı (1)

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak adlandırılan siber güvenlik lisesi, hazırlık ile birlikte toplam 5 yıl eğitim verecek. Öğrenciler, eğitimin ilk yılında sadece İngilizce dersi görecekler. Hazırlık bölümünü tamamlayan öğrenciler ise siber güvenlik eğitimlerinin yanı sıra normal lise eğitimlerine devam edecekler.

Önümüzdeki günlerde başlaması beklenen 2020-2021 eğitim öğretim yılı itibariyle eğitime başlayacak olan Türkiye`nin ilk siber güvenlik lisesi, ilk yılında 30 öğrenci kabul edecek. 2021-2022 eğitim öğretim yılı itibariyle daha fazla öğrenci kabul edecek olan siber güvenlik lisesi, diğer tüm liseler gibi LGS puanı ile öğrenci alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir